ETIKA ON RUN: běh, který nemá žádné poražené, ale samé vítěze

V neděli 24. dubna 2022 se uskutečnil již 4. ročník oblíbeného charitativního běhu Etika on run – běhu Univerzitním campusem ve prospěch lidí s Downovým syndromem a jejich rodin, který organizuje Ústav lékařské etiky MU v Brně a spolek Úsměvy.

Akci odkazující na Světový den Downova syndromu (21.3.) zaštítil a svým během podpořil děkan lékařské fakulty MU prof. MUDr. Martin Repko. Závod týmů s kapitány s Downovým syndromem odstartoval ministr zdravotnictví prof. MUDr. Vlastimil Válek. Letošní ročník se konal za přítomnosti dráhového cyklisty Pavla Buráně a s podporou stálého ambasadora, triatlonisty Filipa Ospalého.

Slova podpory vyjádřily mnohé uznávané osobnosti jako Doc. MUDr. Rastislav Maďar, děkan lékařské fakulty v Ostravě,  prof. MUDr. Marian Kacerovský, předseda české perinatologické sekce ČGPS, MUDr. Roman Peschout, krajský perinatolog kraje Vysočina nebo prof. Barbara Maria Willi, děkanka hudební fakulty JAMU. „Samozřejmě velmi ráda podporuji morálně iniciativu Etika life. Jako umělec vím, co to znamená být odlišný,“ napsala paní profesorka Willi. „Toto je jediný běh, který znám, který nemá žádné poražené, ale jenom samé vítěze,“ prohlásil MUDr. Roman Peschout.

Běžecký happening nabízí tradičně účastníkům závod ve třech kategoriích – běh s hromadným startem na 4000m, rodinný či skupinový běh na 800m a běh družstev na 800m s kapitány s Downovým syndromem. Z našeho spolku přišlo do kampusu 16 rodin a pomohly tak vytvořit báječnou atmosféru celého dne.

Hlavní organizátorkou akce je MUDr. Martina Novotná, která se po pandemické pauze znovu pustila do uspořádání charitativního běhu. „Etika on run není jen běh, je to také živý seminář tolerance, úcty a respektu k ostatním,“ říká lékařka Martina, která se dlouhodobě snaží o sbližování lékařů a rodin dětí s postižením.

Pestrý doprovodný program, který účastníkům přinesl kulturní i kulinářské zážitky, zahrnoval vystoupení taneční skupiny ZUŠ Kuřim, vystoupení mažoretky Zuzany Filoušové či Pěveckého sboru Gymnázia Křenová.

Výtěžek ze startovného ve výši neuvěřitelných 78.200 Kč byl věnován na podporu činnosti spolku Úsměvy.

Jak celá akce proběhla se můžete dozvědět z fotografií Filipa Žitného a Terezy Řičánkové.