Kouzelný letní tábor

Kouzelný letní tábor, který je určen pro děti (nejen) s „postižením“, pořádá naše občanské sdružení Úsměvy již od roku 2007. Tábora se účastní děti s Downovým syndromem, ale i děti s poruchami autistického spektra a jinými. Se zvládáním nároků táborového života a programu jim pomáhají asistenti – dobrovolníci. Po domluvě lze zajistit i dietní stravu (bezlepková, bezlaktózová a pod.).

TAJEMNOU VZDUCHOLODÍ KOLEM SVĚTA
V sobotu 14. července se v Autokempu Borovinka nedaleko Dalešické přehrady sešli Míša, Katka, Pavlínka, Káťa, Petra, Sandra, Kačka, Pepík, David, Patrik, Kuba, Honza a Vláďa – účastníci letošního Kouzelného letního tábora. Při večerním zahájení se všichni dozvěděli, že nastoupili na tajemnou vzducholoď, která je vždy v noci přepraví na některý ze světadílů. Ten pak budou celý další den poznávat. Všichni vzduchoplavci dostali cestovní pasy a seznámili se se svými průvodci a posádkou vzducholodi.

Během následujícího týdne navštívili Evropu, Severní i Jižní Ameriku, Asii, Afriku, Austrálii a Antarktidu (společně s Arktidou). Každé ráno prošli celnicí, do pasu dostali vstupní vízum a mohli začít objevovat nový kontinent, zejména místní tradiční sporty a zábavy. Vyzkoušeli si závody psích spřežení, pochod tučňáků i závod lachtanů, sněhovou bitvu v iglú, různé hry s míči a míčky, putovali za pokladem, navštívili mumie, podnikli cestu lodí z Austrálie na Nový Zéland, svezli se Transsibiřskou magistrálou.  Vyzkoušeli si také tvoření v keramické dílně a prohlédli si výstavu vycpaných zvířat na zámku v Budišově. V nabitém programu se našel čas i na posezení u táboráku s milými hosty, písničkářem El Padem a jeho kamarády, i na koncert skupiny H – Quartet z Třebíče. Náladu nedokázalo pokazit ani počasí, které vzduchoplavcům příliš nepřálo. Týdenní putování vyvrcholilo 21. července karnevalem v Riu. Po něm následovalo slavnostní zakončení vzdušné plavby s předáním osvědčení vzduchoplavcům i jejich doprovodu a nedělní odjezd domů.

Poslední večerPoděkování patří všem, kdo se o třináct cestovatelů starali: průvodkyním a průvodci – asistentům Janče, Janulce, Jáje, Pavle, Denče, Ladě, Domče a Kubovi, lodnímu lékaři Filipovi, posádce lodní kuchyně Janě a Erikovi, prvnímu lodnímu důstojníkovi Jurovi. Velký dík patří rovněž majiteli a všem zaměstnancům Autokempu Borovinka a Ubytovny Koněšín za pochopení, vstřícnost a všestrannou pomoc, již nám po celou dobu konání tábora poskytovali.