Zlatý kolovrat Divadla Aldente opět po roce v Lechovicích!

Známá Erbenova balada o lásce, zradě a spravedlnosti rozžívá okolí Lechovického kostela.

Ve středu 18. srpna se okolí kostela Nanebevzetí Panny Marie v Lechovicích po roce opět rozezvučí známými verši Karla Jaromíra Erbena: divadelní inscenaci Zlatého kolovratu, ve které diváci putují spolu s příběhem rozlehlým prostranstvím lechovické farnosti, připravilo brněnské nezávislé Divadlo Aldente. Reprízy je možné shlédnout každý den od čtvrtka 19. do neděle 22. srpna.

Kromě netradičního prostoru je inscenace výjimečná i svým obsazením: vedle profesionálních herců zde hrají i mladí herci s Downovým syndromem nebo jiným druhem handicapu. Divadlo Aldente s tématem Downova syndromu soustavně pracuje, a to nejen svou dramaturgií, ale především na jevišti – herci s postižením jsou rovnocennými partnery profesionálním divadelníkům.

„Downův syndrom na jevišti není handicap, ale možnost jak vidět svět trochu jinak a jinak ho také umět zahrát. Herci mají mnohem intenzivnější prožívání přítomného okamžiku a mohou tak být “běžným” hercům velkou inspirací.” vysvětluje režisérka Jitka Vrbková.

Herec a moderátor Filip Teller, který v inscenaci ztvárňuje spolu s Martinou Truskovou a Eliškou Vrbkovou trojroli zlé macechy, také popisuje svou novou zkušenost s herci s Downovým syndromem: „Pravdivost na prvním místě z nich dělá herecké partnery, kteří vám na každé zkoušce a každém představení připraví nejedno překvapení. Nad to vše vidí ve hře a ději nuance, které já svým obyčejným pohledem vidět nedokážu.”

Erbenův Zlatý kolovrat je jednou z mála jeho balad se smířlivým koncem. Hrajeme v něm o iluzích, oblouznění a čisté lásce, tedy tématech, která v podání našich herců musejí vyznít 2 upřímně. Vždyť „naši mladí herci s Downovým syndromem po lásce velmi touží. Najít celoživotní lásku je těžké i pro člověka bez jinakosti, ale pro ně to může být ještě těžší: brání jim v tom zákazy rodičů nebo zkrátka fakt, že jejich láska k člověku bez handicapu bývá málokdy opětována. Mnohem snadněji se také nechají „napálit”, což je i motiv Erbenova Zlatého kolovratu.” vysvětluje Vrbková.

Ústřední dvojici na jevišti ztvární Martin Kříž a Zuzana Filoušová. Každé představení začíná v devět hodin večer, za tmy, abychom dokázali plně využít světla, která tvarují scénu i atmosféru. Buben, harmonika a flétny se prolínají se zpěvem a verši. V následující hodině plné hudby se představí více než dvacítka herců. Po skončení netradičního zážitku zve celý inscenační tým diváky na společné posezení u ohně. Diváci ze vzdálenějších lokalit mají dokonce možnost na faře přespat.

Divadlo Aldente – Jitka Vrbková – K. J. Erben – Zlatý kolovrat

Scénář a režie: Jitka Vrbková

Hudba: Marie Hnyková, Markéta Břundová

Hrají: Iveta Kocifajová, David Tchelidze, Filip Teller, Zuzana Filoušová, Martina Trusková, Eliška Vrbková, Hana Bartoňová, Barbora Šotkovská, Monika Pekařová, Martin Kříž, Martin Polišenský, Václav Šarkózy, Jakub Zahálka.

Scéna: Zuzana Hejtmánková, Tomáš Madro

Kostýmy: Kateřina Dvořáková, Alice Šindelářová

Obnovená premiéra: středa 18. 8. 2021 ve 21:00, kostel Navštívení panny Marie v Lechovicích a blízká fara, Lechovice 66, 671 63

Další reprízy: 19. – 22.8., pokaždé od 21:00. Představení začínají před Lechovickým kostelem.

Na představení se nevybírá vstupné, je však možné přispět dobrovolným příspěvkem. Je vhodná, avšak ne nutná rezervace – zde.

Premiéra: středa 12. 8. 2020 v 21:00. Kostel Navštívení panny Marie v Lechovicích a blízká fara, Lechovice 66, 671 63

www.divadloaldente.cz

Inscenace vznikla ve spolupráci s Janáčkovou akademií múzických umění v Brně. Tento projekt je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu Eta.